Poradce

Finanční poradce, nebo obchodník s deštěm… aneb 8 dobrých rad*,
jak najít dobrého finančního poradce

Podle šatů poznáš člověka. Tmavý oblek, světlá košile doplněná vkusnou kravatou a naleštěné boty. To vše doplněno hodinkami a koženými deskami. Poznali jste v předchozí větě dobrého finančního poradce, nebo je to popis padnoucí na kdejakého podomního prodejce? B je správně? Pak víte, že podle šatů ho poznat nelze! Tady je osm rad, jak jej poznat:

1. Kompetence

Proto, abyste mohli pracovat jako finanční poradce, nemusíte mít vystudovanou univerzitu. Bez čeho se ale nikdo, kdo sjednává pojištění neobejde, je řádně složená zkouška u České národní banky. Ti, kteří se věnují investicím, musí absolvovat zkoušky investičního zprostředkovatele. Zda poradce tyto zkoušky, má velice snadno ověříte na adrese www.cnb.cz.

2. Členství v asociacích

AFIZ a USF ČR. V Česku dvě fungující asociace pro finanční poradce. Pokud by došlo ke sporu mezi Vámi a poradcem, který je členem zmíněných asociací, máte výhodu. K čemu je, že poradce zaplatí pokutu, kterou shrábne stát a Vaše újma trvá? Asociace se snaží spor vyřešit mimosoudně a tak, aby byl klient skutečně odškodněn! Své členy přijímají individuálně, poradci některých společností jsou do ní začleněni automaticky.

3. Doporučení

Na doporučení není nic zlého. Když jsme spokojení se svým kadeřníkem, nebo mají jinde lepší housky než v obchodě na růžku, zmíníme se o tom mezi přáteli. Klidně tedy zapátrejte mezi známými a požádejte je o číslo na jejich finančního poradce. Nebraňte se ale ani opačnému postupu. Jestliže Vám někdo zavolá jménem Vašeho dobrého kamaráda a požádá o schůzku, sjednejte si ji. Dvacet minut Vašeho času Vám může do budoucna přinést velkou přidanou hodnotu v podobě zajištění. Takovému poradci pak můžete i Vy dát doporučení na Vaše známé. Pozor ale – není dobré, když si poradce řekne o doporučení hned na první schůzce, nebo jím podmiňuje poskytnutí svých služeb!

4. Praxe

Nováček, nebo ostřílený borec? Ani jeden z nich nemusí být „mistr světa“. U nováčka můžete narazit na procesní chyby při zpracování finančního plánu a následně i smluv, ale stejnou zkušenost můžete získat i s člověkem pracujícím v oboru deset let. Je třeba vždy posoudit, kdo je pro Vás akceptovatelný, či nikoliv. Na druhou stranu, proč hned někoho odsoudit jen proto, že realizuje svůj první obchod?

5. Životní pojištění

Pozor na poradce, který s Vámi mluví o finančním plánu a přitom se s Vámi baví pouze, nebo hlavně o životním pojištění. Finanční plán, to jsou i jiné typy spoření, investice a patří sem i zajištění vašeho majetku.

6. Hlavní činnost

Je-li finanční poradenství hlavní činností poradce, je to značka ideál. Takový člověk se pravděpodobně systematicky vzdělává, což prohlubuje jeho znalosti. Navíc se s Vámi může sejít téměř kdykoliv– ráno, večer, ve středu, nebo v pondělí.

7. (Ne)vědomosti

Vše, co poradce řekne, Vám má být jasné a srozumitelné. Pokud ne, vysvětluje věc špatně a sám jí nejspíš nerozumí. Pozor, ani nejlepší poradce však není encyklopedie, nemusí tedy vědět úplně všechno. Většinou je ale schopný danou věc okamžitě ověřit telefonicky, maximálně ji zjistí osobně do příští schůzky.

8. Sympatie

Osobní sympatie hrají velkou roli. Uvědomte si, že se spolu budete bavit o věcech, o nichž nikdo jiný nemusí vědět. Proberete spolu všechny Vaše dluhy, sny a plány, ale také povýšení, nemoci a zdraví. Někomu, kdo je nejistý, nervózní, nebo Vám z jakéhokoliv jiného důvodu „nesedí", se přeci svěřovat nebudete. Věřte tedy tomu, kdo Vám nelže a je Vám sympatický.
 

* Pokud máte jinou zkušenost, která se dá obecně vyjádřit jako další pravidlo, rádi se o Vaši zkušenost podělíme.

 

finPROGRES PARTNERS, s.r.o. © 2017 Všechna práva vyhrazena